Bilder på Miss li
Miss Li firar 20 år som artist och jubileumsturnén kom till Borgholms Slottsruin. Det var första gången jag såg en scen uppbyggd utanför, istället för inne på slottsgården, men det var publikrekord med 5 632 besökare. Kvällen bjöd på tre helt olika artister när Eah Jé och Familjen värmde upp publiken innan Miss Li avslutade kvällen..
Först ut var Eah Jé, för mig var det en helt ny bekantskap, men ganska snabbt insåg jag att jag känner igen flera av låtarna utan att ha gjort kopplingen att det var Eah Jé.
Under den drygt 30 minuter långa spelningen fick vi bland annat höra Fantiserar, Andarna, Konsten att leva, en tolkning av Kents Utan dina andetag. När låten Beroendeframkallande började blev det ett stort jubel från publiken. Väldigt tydligt att det var den mest populära låten och även den som fick avsluta konserten.
Därefter var det dags för Familjen, helt klart ett av mina favoritband sen många år tillbaka och jäklar som jag längtat att få se dom igen. Johan T. Karlsson intog scenen med sin fantastiska energi tillsammans med Andreas Tilliander bakom syntarna och Per Nordmark på trummor.
Senast jag såg Familjen live var 2018 i en mörk klubbmiljö. Den här gången blev det istället en ljus, men gråmulen julikväll på stora scenen utanför Borgholms Slott – helt annan inramning, men samma energi från scenen.
Vi fick en bra blandning av låtar, bland annat Det var jag, Planeterna stannar, Malmö stad och många fler innan spelningen avslutades med fantastiska Det snurrar i min skalle.
När det var dags för Miss Li var det tydligt att det var henne som stora delen av publiken hade väntat på, plötsligt var det helt fullsatt framför scenen och ett tydligt mer samlat publikhav än tidigare.
Första gången jag såg Miss Li live var under en spelning på Rookiefestivalen i Hultsfred 2006 och jag har sett henne många gånger sen dess. Att se henne fira 20 år som artist, inför ett publikrekord på Borgholms Slottsruin visar vilken resa hon gjort, så imponerande.
Miss Li intog scenen tillsammans med sitt stora band och en otrolgit snygg scenproduktion fylld av rekvisita. Som alltide en fantastisk energi och scennärvaro.
Kvällen bjöd på en bra blandning av äldre och nyare låtar. Vi fick bland annat höra Småstadsdrömmar, Misstag, Komplicerad, Dansa med mig, Dancing the Whole Way Home, Våran sång, Oh boy, My Heart goes boom och många fler.
Det blev en riktigt bra konsertkväll där Eah Jé, Familjen och Miss Li bjöd på tre väldigt olika konserter men otroligt bra allihop och snyggt inramat på den stora scenen framför Borgholm Slott.
Artist: Miss li
Support: Familjen och Eah Jé
Datum: 25:e Juli 2026
Plats: Borgholm Slott, Stora scenen
Ort: Borgholm
Bilder på Familjen
Bilder på Eah Jé