Electric Banana Band på Gröna Lund (2025)
Publicerat den 8 juni, 2025

Denna nationaldagshelg stod Electric Banana Band på Gröna Lunds stora scen igen!

Jag vet inte för vilken gång i ordningen det är jag ser Electric Banana Band men jag tillhör generationen som hängt med dem sedan början av 80-talet. 

Det är alltid mysigt på en konsert med Electric Banana Band, publiken är en av de mest varierade jag har sett på någon konsert. Vi enas alla runt slagord som ”SVAP” och alla gör rörelserna till ”Min Piraya Maya”. Vi lär oss rörelserna till batteriåtervinning igen, för man hinner ju glömma dom mellan konserterna. Men Banarne är snäll och lär ut alla rörelser så ingen ska känna sig utanför. 

Känslan är så genuint snäll och lite som att landa på ett fluffigt vitt moln i denna hårda värld. En värld vi påmindes om när tre Jas Gripen flyger över Stockholm i formation någon halvtimme före konserten. Men som vi lyckligtvis kunde glömma en stund. 

Parken var smockfull och det var fullt framför scenen. 50 år efter starten drar Electric Banana Band fortfarande full hus. Ännu en vinst för snällheten. 

Artist: Electric Banana Band

Datum: 7 juni, 2025

Plats: Gröna Lund

Ort: Stockholm

Läs alla inlägg om Electric Banana Band | Gröna Lund

Våra senaste spelningar: